Od czasu, kiedy koleżanka dała mi przepis na ten chleb, piekę go regularnie raz w tygodniu. Z przepisu wychodzą trzy bochenki. Nigdy wcześniej nie udało mi się zrobić takiego zakwasu, aby ciasto dostatecznie wyrosło. Chleb był zbity i zakalcowaty. Cieszę się, że teraz jest inaczej. Wszystkim bardzo smakuje ten chlebek a szczególnie zaraz po upieczeniu, posmarowany świeżym masełkiem. Kiedyś jadało się taki świeży chlebek posmarowany smalcem i skwarkami, a zagryzało kiszonym ogórkiem. Jak to smakowało !!! No cóż, czasy się zmieniają i dzisiaj jest moda na liczenie kalorii, i ograniczenie wieprzowego tłuszczu ( dla zdrowia :)).
Za każdym razem, gdy wypiekam chleb, zostawiam trochę zakwasu w słoiczku i przechowuję w lodówce. Wiem, że za kilka dni użyję go jako zaczynu.
chleb z mąką żytnią |
chleb z mąką żytnią razową |
zakwas,
1 kg mąki żytniej z pełnego przemiału,
1kg mąki pszennej z pełnego przemiału,
sól,
Przygotowanie zakwasu :
1/2 szklanki mąki żytniej mieszamy w słoiczku z 1/3 szklanki letniej wody, przykrywamy serwetką i odstawiamy w ciepłe miejsce na trzy dni. Mieszamy jeden raz dziennie. Gdy na powierzchni ciasta pokażą się pęcherzyki powietrza i zacznie wydzielać się lekko kwaśny zapach to znaczy, że zakwas jest gotowy. Zakwas można przechowywać w lodówce lub wysuszyć i użyć jako zaczyn.
Przygotowanie ciasta :
Dzień przed pieczeniem mieszamy zakwas z trzema szklankami mąki żytniej i szklanką letniej wody do uzyskania jednolitej konsystencji. Kiedy masa podwoi swoją objętość dodajemy resztę mąki żytniej, mąkę pszenną i 3 szklanki letniej wody. Doprawiamy solą i wyrabiamy tak długo, aż ciasto będzie elastyczne.
Pozostawiamy w ciepłym miejscu, przykryte serwetką na około godzinę. Następnie formujemy bochenki i wkładamy do foremek wysmarowanych olejem, wypełniając je do połowy. Ustawiamy w ciepłym miejscu na kilka godzin. Gdy podrośnie wkładamy do piekarnika i pieczemy ok. 1 godziny w temperaturze 200 stopni. Ja mam piec z termoobiegiem i piekę w 180 stopniach 45 - 50 minut.
Na upieczenie jednego bochenka potrzeba :
2 szklanki mąki żytniej ( 33 dag ),
2 szklanki mąki pszennej ( 33 dag),
330 - 400 ml letniej wody,
zakwas,
sól.
S-M-A-C-Z-N-E-G-O !!!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz